מהקלאסי ועד הכלייזמר: זה הזמן להופעות מוזיקה יהודית

כמענה לאנטישמיות בעולם יצאה עמותת "העולם המרהיב של המוזיקה היהודית" בסדרת מופעי מוזיקה יהודית. כל המופעים יתקיימו במרכז מורשת בגין בירושלים

מהקלאסי ועד הכלייזמר: זה הזמן להופעות מוזיקה יהודית. צילום: freepik.com
מהקלאסי ועד הכלייזמר: זה הזמן להופעות מוזיקה יהודית. צילום: freepik.com

עמותת "העולם המרהיב של המוזיקה היהודית" יצאה ביוזמה מרגשת. כתשובה לטבח הנורא שנערך ב-7.10 ולגל האנטישמיות בעולם בחרה העמותה בתשובה תרבותית ייחודית. הוחלט להעלות סדרה של מופעי מוזיקה יהודית מגוונים – מהקלאסי ועל לכלייזמר בעיר הבירה ירושלים.  25% מההכנסות ייתרמו לשיקום יישובי העוטף.

העמותה שמה לה למטרה לפרוש בפני הקהל הרחב את מגוון הסגנונות של המוזיקה היהודית. כחלק מהפעילות היא מקיימת קונצרטים בבתי-כנסת, וחושפת עשרות הרכבים שונים, חדשים וותיקים.

הסדרה הקרובה תתקיים באודיטוריום מרכז מורשת יהדות בגין בירושלים ותציג מוזיקה קלאסית בהשפעות יהודיות, מוזיקת כלייזמר, פיוטים וגם מוזיקה יהודית מקסיקנית בסגנון "מריאצ'י" בביצוע תזמורות והרכבים ירושלמיים.

מה בתוכנית

יום א' 17.12- להקת מריאצ'י ירושלים- "ערב מקסיקני"

יום א' 24.12 – אנסמבל חיבה והסולן דניאל סעדון במופע "חיבת הפיוט"

יום ד' 27.12 – נגני תזמורת הרחוב הירושלמית – "קלאסית עם נשמה יהודית"

יום א' 31.12 אמיל אייבינדר ולהקתו – כליזמר חובק עולם

 

מהי מוזיקה יהודית

מוזיקה יהודית מתייחסת למכלול המגוון של מסורות וסגנונות מוזיקליים שהתפתחו בתוך הקהילה היהודית במשך מאות שנים. המוזיקה היהודית מקיפה מגוון רחב של ז'אנרים, לרבות מוזיקה ליטורגית, מוזיקה עממית, כליזמרים ומוזיקה יהודית עכשווית. מוזיקה ליטורגית, המכונה גם מוזיקת ​​חזנות, כוללת תפילות ומנגינות שמעצימים את החוויה הרוחנית. מוזיקת ​​עם, לעומת זאת, משקפת את עושר המורשת היהודית ולעתים קרובות משלבת אלמנטים מאזורים ושפות שונות. לצד זאת הכליזמר, ז'אנר תוסס ומלא נשמה, מקורו במזרח אירופה ומזוהה עם אירועים חגיגיים כמו חתונות ופסטיבלים. המוזיקה היהודית משמשת מדיום רב עוצמה לשימור מסורות, טיפוח קהילה וחיבור יחידים לזהותם היהודית.

פירוט מופעי המוזיקה היהודית

 

להקת מריאצ'י ירושלים – "ערב מקסיקני"

מתי: יום א' 17.12.23

מריאצ'י הוא סגנון מוזיקלי שהתפתח בגואדלחרה, חאליסקו (מקסיקו) המשלב חצוצרות וכינורות עם כלי פריטה ייחודיים וגם תלבושת מסורתית וכובעי סומבררו.
להקת מריאצ'י ירושלים, בניהולו המוזיקלי של יוחנן פרץ, מנגנת מוזיקה יהודית בסגנון מריאצ'י, עם צליל חדש שמגביר את הקשר בין שתי התרבויות דרך הכלים האופיינים. לרפרטואר המקסיקאי החי והשמח הם מוסיפים קלאסיקות כמו "אני אשתגע", "הללויה" (של ליאונרד כהן), "שלום עליכם" ועוד, כשהם מעניקים למוזיקה היהודית המסורתית טעם מקסיקני מעניין.

 

אנסמבל חיבה והסולן דניאל סעדון במופע "חיבת הפיוט"

מתי: יום א' 24.12.23

אנסמבל חיבה במופעי מוזיקה יהודית. צילום: נתי כהן
אנסמבל חיבה במופעי מוזיקה יהודית. צילום: נתי כהן

זו התזמורת הראשונה בישראל המוקדשת ליצירה ישראלית מזרחית אמנותית, עם גיטרות, קאנון ושירה ייחודית. התזמורת מביאה את היצירה הישראלית-יהודית המקורית, ואת המוזיקה השורשית ממגוון עדות ישראל. בתזמורת מוסיקאים יהודים שעלו ארצה מארצות המזרח וחלקם אמנים ישראלים בני דורות חדשים שנטמעו במוזיקה האותנטית ויצרו בה יצירות מופלאות. יחד יצרו מגוון עצום של רפרטואר ישראלי-יהודי איכותי שיסודותיו נטועים במוזיקה המזרחית האותנטית ויצרו ז'אנר שכולו מוזיקה אמנותית ישראלית-שורשית.

האנסמבל יארח את הפייטן דניאל סעדון, שהתחנך על שירת הפיוטים היהודית של אביו החזן בבית הכנסת, ובחר למזגה כפי שאף זמר טרם עשה, בתוך לחנים ערבים וטוניסאים.

 

נגני תזמורת הרחוב הירושלמית – "קלאסית עם נשמה יהודית"

מתי: יום ד' 27.12.23

תזמורת הרחוב הירושלמית - אנסמבל נגנים. צילום: ינון פוקס
תזמורת הרחוב הירושלמית – אנסמבל נגנים. צילום: ינון פוקס

תזמורת הרחוב הירושלמית היא תזמורת קאמרית מקצועית הפועלת לחשיפת המוזיקה הקלאסית לקהלים חדשים על ידי נגינה בחללים לא קונבנציונליים ובמקומות ציבוריים.
האנסמבל ייכנס מהרחוב לאולם, ויבצע קונצרט שכולו מוזיקה אמנותית קלאסית בהשפעה יהודית- החל מהכליזמר, דרך נעימות ישראליות ועד למוזיקה ארצישראלית קלאסית אמנותית. יצירות מאת: ארנסט בלוך, פאול בן חיים, יהויכין סטוצ'בסקי וסרגיי פרוקופייב, הנודע כאחד המלחינים החשובים של המאה ה-20 וגם היחידי בקונצרט זה שאינו יהודי מבין המלחינים. זאת בשילוב כלי מיתר, כלי נשיפה ופסנתר.

 

אמיל אייבינדר ולהקתו – כליזמר חובק עולם

מתי: יום א' 31.12.23

אמיל אייבינדר והאקורדיון. צילום: צבי יוכטמן
אמיל אייבינדר והאקורדיון. צילום: צבי יוכטמן

אמיל אייבינדר הוא מנגני האקורדיון המובילים בארץ. יליד  קישינב מולדובה ומי שהקים את המחלקה לאקורדיון באקדמיה למוזיקה ומחול בירושלים ומלמד את הדור הצעיר לנגן בכלי המיוחד הזה.
הרכב הכליזמר שלו בן 6 נגנים וזמרת מפגיש בין סגנונות מוזיקליים מרחבי הגלובוס (צרפת, דרום אמריקה, רומניה ובלקן) לנגינת הכליזמר. ההרכב זכה בפרס למבצעי מוזיקה ע"ש דניאל בנימיני, מטעם שר המדע התרבות והספורט (2002).

 

פרטים:

כל המופעים יתקיימו באודיטוריום מרכז מורשת מנחם בגין בשעה 20:00
רח' ש.א. נכון 6 ירושלים (חנייה בחניון גן הפעמון)
כרטיסים  95 ₪ בטיקצ'אק . תמיכה בטל 03-7316561
25% מההכנסות ייתרמו לשיקום יישובי העוטף

 

שיתוף

אולי תתעניינו גם ב...

תפריט נגישות