תערוכה קבוצתית במוזיאון ארצות המקרא: רְסִיס מִן הַסְּעָרָה

בעקבות אירועי 07 באוקטובר תפתח תערוכת אמנות עכשווית במוזיאון ארצות המקרא ירושלים. בתערוכה יוצגו עבודות שנוצרו מאז המלחמה. פתיחה 02.02.2024

יעל בוברמן-אטאס פני האדמה גרפיט על פיויסי 2023. צילום: באדיבות האמנית
יעל בוברמן-אטאס פני האדמה גרפיט על פיויסי 2023. צילום: באדיבות האמנית

בתערוכה קבוצתית שתפתח בתחילת פברואר במוזיאון ארצות המקרא ירושלים יתארחו אמנים שיצרו במהלך המלחמה ואירועי שבעה באוקטובר. בתערוכה יוצגו עבודות פיסול, ציור, קרמיקה, צילום, הדפס וניו מדיה.

עירית אבא כד שחור אדום בעבודת אבניים סליפ פורצלן זיגוג 2023. צילום: באדיבות האמנית
עירית אבא כד שחור אדום בעבודת אבניים סליפ פורצלן זיגוג 2023. צילום: באדיבות האמנית

רְסִיס מִן הַסְּעָרָה – תערוכה קבוצתית במוזיאון ארצות המקרא

התערוכה רְסִיס מִן הַסְּעָרָה הוקמה בעקבות אירועי השבעה באוקטובר. בתערוכה מוצגות עבודות שנוצרו מאז המלחמה, אך גם מהתקופה שקדמה לה והן מקבלות משמעות חדשה לאור המציאות הנוכחית.

יצירות עכשוויות המהדהדות במוזיאון ארצות המקרא

לאחר השבעה באוקטובר, הופעל במוזיאון נוהל מלחמה והוסרו מתצוגת הקבע חפצים יקרי ערך לצורך שמירה והגנה. הדי הקרבות הדהדו מחדש מתוך המוצגים העתיקים שבגלריות המוזיאון – שרידים של תרבויות עבר מארצות המקרא שמהווים עדות לאירועים היסטוריים שהתרחשו כאן על פני אלפי שנים. אל תוך הגלריות ואל הוויטרינות שהתרוקנו, נכנסו יצירות עכשוויות המהדהדות את האירועים המטלטלים.

נעה ארד יאירי, כשהבית כבר לא מרגיש בטוח, גבס, גבס פולימרי, מוט אלומיניום, יוטה, 2023. צילום: באדיבות האמנית
נעה ארד יאירי, כשהבית כבר לא מרגיש בטוח, גבס, גבס פולימרי, מוט אלומיניום, יוטה, 2023. צילום: באדיבות האמנית

מסעה של תערוכה קבוצתית

התערוכה רְסִיס מִן הַסְּעָרָה הוצגה במתכונתה הראשונה במסגרת ״פסטיבל מנופים לאמנות עכשווית״ בסטודיו לאמנים סם שפיגל, ירושלים, ובה משתתפים אמני ואמניות הסטודיו וכן אמני יד חרוצים 4. בתערוכה מוצגות עבודות פיסול, ציור, קרמיקה, צילום, הדפס וניו מדיה.

ד"ר ריסה לויט, מנכ"לית מוזיאון ארצות המקרא ירושלים:

את שיתוף הפעולה עם סטודיו לאמנים סם שפיגל התחלנו כבר בשבוע השני למלחמה, כשחלק מהאמנים הגיעו אלינו להעביר בהתנדבות סדנאות אמנות ומוסיקה למפונים. בהמשך, כשהם הציגו את התערוכה שלהם במתחם בו הם פועלים, חשבתי שיהיה נכון להציג את העבודות במוזיאון במקומם של החפצים שהוסרו והוויטרינות שעמדו ריקות, ולראות את תוצרי האמנות של המלחמה הנוכחית בקונטקסט של סיפורי האירועים והמלחמות שהיו פה לפני אלפי שנים.

נעה ארד-יאירי, אוצרת התערוכה:

"את החיים אפשר להבין רק לאחור ולחיות רק קדימה״, אמר הפילוסוף סרן קירקגור. והנה אנחנו חיים את המציאות ומנסים להבין אותה בו זמנית. התערוכה אינה אוסף עבודות המגיבות בהכרח למלחמה, חלקן נוצר לפניה, אך ההתקבצות שלהן נותנת ביטוי לחיפוש של העצמי שלנו בתוך המציאות הנוראה שכולנו חוות וחווים. כשאירוע כל כך טראומטי משתלט על המרחב התודעתי,  הקריאה של ייצוגים ויזואליים מנכסת אותם אליו,  גם אם במקור לא נוצרו בהשפעתו או בהשראתו. לכן תבנית גבס לכלי קרמי מתפרשת כייצוג של מיגונית ומהתבוננות בציור תפנים של חדר מצויר בצבע שחור נדמה שזהו חדר שרוף.

"המרווח הזה, שבין המדומיין לקונקרטי"

התמונות שנחסכו מאיתנו מצטרפות לאלה שלא. את אלה שלא ראינו אנחנו מדמיינים. במרווח הזה, שבין המדומיין לקונקרטי, שאינו מרפה ומתקבע עמוק בתודעה, נוצרת האמנות כרגע.  קשה לשתוק. הדימויים מצטרפים לעולם הפנימי ולדימויים האגורים בו ונולד דבר חדש,  שמוסיף בהיסוס,  עוד חתיכה לפאזל שהוא דמותנו.

פרטים:

אוצרת: נעה ארד יאירי

ניהול אמנותי: יעל בוברמן-אטאס

אמנים מציגים: עירית אבא, יעל אילן, יהודית אפלטון, נעה ארד יאירי, יעל בוברמן-אטאס, שיר בן אלול, שרה בנינגה, חנה גולדברג, לוטי גומבוש, מיכל גרינבוים, קרן גרינבלט, מירי גרמיזו, יובל יאירי, שחר לוי, אריאן ליטמן, יערה לייטר, ססיליה לינד, אורנה מילוא, מרלן רובינשטיין, שני רכס.

שם התערוכה: "רְסִיס מִן הַסְּעָרָה"

מתי: הפתיחה: 02.02.24

איפה: מוזיאון ארצות המקרא ירושלים

כתובת: שמואל סטפן וייז 21, קרית המוזיאונים, ירושלים

אתר: www.blmj.org

טלפון: 02-5611066

אטרקציות נוספות בירושלים: אטרציות בירושלים – ישראלינג

 

שיתוף

אולי תתעניינו גם ב...

תפריט נגישות