מוזיאון ארץ־ישראל: עדות מקומית 2023

עדות מקומית 2023 - התערוכה המקומית לצילום עיתונות: האירוע השנתי לצילום עיתונות ולצילום תיעודי בישראל בין 05.12 ל-03.02.2024 מוזיאון ארץ־ישראל

עדות מקומית 2023, התערוכה המקומית לצילום עיתונות צילום: מוטי
עדות מקומית 2023, התערוכה המקומית לצילום עיתונות צילום: מוטי

עדות מקומית 2023 במוזיאון ארץ-ישראל היא התערוכה החשובה לצילום עיתונות ולצילום תיעודי בישראל, לתחרות הוגשו השנה 6,700 צילומים, מהם נבחרו 130 צילומים.

צילום: יובל חן - ידיעות אחרונות
צילום: יובל חן – ידיעות אחרונות

תצלומים שצולמו בתחילת מלחמת השבעה באוקטובר עדות מקומית

כ־130 תצלומים של 52 צלמות וצלמים שנבחרו מבין 6,700 תצלומים שנשלחו לתחרות, יוצגו בתערוכת עדות מקומית 23. בהתאם למצב, יוצגו במרכז חלל התערוכה תצלומים שצולמו בימים הראשונים של מלחמת השבעה באוקטובר. השנה מציינת התערוכה 20 שנה להיווסדה בתערוכת מיצג וידאו ייחודית המורכבת מדימויים מובילים משני העשורים האחרונים.

<yoastmark class=

חשיבותו החברתית וההיסטורית של הצילום

עדות מקומית מוצגת זו השנה ה־20, ומביאה לחזית הבמה את חשיבותו החברתית וההיסטורית של הצילום העיתונאי והתיעודי המקומי, תוך הדגשת חיוניותו התרבותית והאמנותית. עבודתם המסורה והמקצועית של הצלמות והצלמים, שבאה לידי ביטוי בתערוכה, מתפתחת ומשתכללת במהלך השנים ומציגה מסורת עיתונאית של תקשורת חוקרת.

צילום: טלי רצקר
צילום: טלי רצקר

שלושת הנושאים המרכזיים המוצגים בעדות מקומית 2023

  • המלחמה שפרצה ב־7 באוקטובר.
  • המאבק על הדמוקרטיה.
  • ההסלמה בעימותים בין מתנחלים לפלסטינים.
צילום: יונתן זינדל פלאש
צילום: יונתן זינדל פלאש

בנוסף, יוצגו סיפורים מרכזיים בתחומי דת ואמונה, ספורט, אורבניזם ותרבות כמו גם טבע וסביבה. את מאורעות המלחמה מספרים קרוב ל־300 דימויים שצולמו בשבועיים הראשונים למלחמה, דרך תוצאות המתקפה, הלחימה וההתגייסות האזרחית. הדימויים יוקרנו על גבי קיר מרכזי בחלל התערוכה. הדימויים נבחרו על ידי חברי מערכת עדות מקומית, במיוחד משום שהמלחמה פרצה לאחר מועד השיפוט הסופי, אך יחד עם זאת היה ברור שלא ניתן להציג את תערוכת השנה ללא התייחסות משמעותית למלחמה. בתערוכה יוצגו גם עבודותיו של צלם ynet רועי עידן, שנרצח בכפר עזה ב־7 באוקטובר.

צילום: קובי וולף
צילום: קובי וולף

לצד עדות מקומית יוצגו תמונות שצילם החייל לביא ליפשיץ שנפל ב־30.10.2023 בקרב בצפון רצועת עזה.

צילום: גלעד בן שץ
צילום: גלעד בן שץ

דבר המנכ"ל: שטח משמעותי לצילומים מהטבח ומהקרבות

עמי כץ, מנכ"ל מוז"א: "המלחמה חייבה אותנו לחשב מסלול מחדש:  התערוכה הבינלאומית לא תגיע ארצה, ובמקומה הקצנו שטח משמעותי לצילומים מהטבח ומהקרבות שעדיין מתחוללים במלוא עוזם בעת כתיבת שורות אלה. החלק העיתונאי־חדשותי מקבל השנה ממד ועומק נוספים לנוכח האירועים הבלתי נתפשים שהחלו בטבח הברברי בשבעה באוקטובר. המלחמה מיוצגת כאן באמצעות אוסף גדול של תמונות, במיקום בולט ונפרד. המחדל חסר התקדים מעורר שאלות קשות על הקיום, על העתיד וכיצד צילום עיתונות תורם לשיח שנוצר מהשאלות הקשות. עדות מקומית 2023 היא תערוכה יוצאת דופן משום שהיא מתארת מציאות יוצאת דופן וחסרת תקדים!"

צילום: אילן לורנצי
צילום: אילן לורנצי

דבר במייסדת: "שבנו להתבונן בתצלומים שנבחרו לפני המלחמה"

דנה וולפיילר-ללקין, מייסדת ומנהלת תערוכת עדות מקומית: "ב־7 באוקטובר פרצה המלחמה האכזרית. לאחר כשבועיים שנדמו נצח, שבנו להתבונן בתצלומים שנבחרו לפני המלחמה כדי לנסות להבין את ההקשרים בינם ובין המציאות שהשתנתה ללא הכר באותה שבת ארורה. באופן מבעית קיבלו הדימויים המייצגים את האירועים המרכזיים של השנה, משמעות חדשה."

צילום: עוז מועלם ידיעות אחרונות
צילום: עוז מועלם ידיעות אחרונות

דבר האוצר: "קיום עדין על בלימה"

עמי שטייניץ – אוצר תערוכת 20 שנות עדות: "מן הדימויים הנבחרים עולה ומתבהרת תמונת המצב המקומי: קיום עדין על בלימה' הכורך יחד עימות וחיי יום־יום,

סתירה שהופכת לשגרה מסתירה; אותות המשדרים תמונה גלויה, אך בלתי נצפית".

השנה לא תוצג התערוכה עם תמונות מהעולם

עדות מקומית תוצג השנה ללא תערוכת WORLD PRESS PHOTO אשר מסיבות טכניות שקשורות במלחמה לא התאפשר להביאה ארצה.

מייצג וידאו ייחודי

השנה, במלאת 20 שנה להקמת עדות מקומית, תוצג תערוכת מיצג וידאו ייחודית בחלל נפרד, בעל עיצוב, מראה ואופי דרמטי. התערוכה, שאותה אצרו במשותף מנהלת עדות מקומית, דנה וולפיילר-ללקין יחד עם חברי המערכת ורדי כהנא ועמי שטייניץ, מורכבת מדימויים ומעבודות וידאו נבחרות שהוצגו בתערוכות עדות מקומית לאורך שני העשורים האחרונים. האמן רן סלוין יצר את מיצב הווידאו בעבודה משותפת יחד עם האוצרים. עבודת הווידאו מלווה במוזיקה מקורית של סלוין והיא מוצגת על ארבעה מסכי ענק. בנוסף, יוצגו על גבי מסכים נפרדים ראיונות אישיים עם צלמים מובילים, שמספרים על עבודתם ועל מקצוע העיתונות המורכב. בין הצלמים המרואיינים: זיו קורן, רינה קסטלנובו, אוריאל סיני, אבישג שאר-ישוב ועוד.

צילום: טלי רצקר
צילום: טלי רצקר

רשימת התצלומים הזוכים תפורסם ביום שלישי, 5 בדצמבר

כבכל שנה, התצלומים הזוכים בתערוכת עדות מקומית 2023 נבחרו בידי חבר שופטים בלתי תלוי, המורכב מאנשי מקצוע מובילים מתחומי הצילום, האוצרות והתקשורת. הבחירה נערכה באופן אנונימי והשופטים גילו את זהות הצלמים רק לאחר הבחירה. הרשימה המלאה של התצלומים והזוכים תפורסם ביום שלישי, 5 בדצמבר.

 

הפרסים שיוענקו השנה:

פרס תמונת השנה ופרס סדרת השנה. ארגון שומרים – המרכז לתקשורת ודמוקרטיה, מעניק שני פרסים: תמונת הדמוקרטיה של השנה ופרס יצירה לעבודת הווידאו של השנה. השנה מוענק פרס חדש על שם רועי עידן ז"ל, צלם עיתונות שנרצח ב־7 באוקטובר על-ידי מחבלים בקיבוצו כפר עזה. הפרס יוענק מטעם ארגון העיתונאים והעיתונאיות לצלמים שתיעדו את הימים הראשונים למלחמת השבעה באוקטובר.

חבר השופטים – עדות מקומית 2023:

עודד בלילטי, צלם עיתונות ומנהל מחלקת הצילום של סוכנות הידיעות AP של ישראל, הגדה המערבית ורצועת עזה. אדי גרלד, צלם תיעודי ומרצה במכללה האקדמית הדסה ירושלים. אסנת טרבלסי, מפיקה ויוצרת דוקומנטרית. אילן יצחייק, עיתונאי ועורך בקבוצת ידיעות אחרונות וראש מסלול עיתונות במכללת ספיר. ורדי כהנא, צלמת, אוצרת וחברת מערכת עדות מקומית. מנחם כהנא, צלם עיתונות בסוכנות הידיעות AFP. ענת סרגוסטי, עיתונאית, צלמת, יוצרת דוקומנטרית ואוצרת עדות מקומית 2023. מיה ענר, אוצרת וחוקרת בתחום הצילום. גיא רז, אוצר לצילום, מוז"א, מוזיאון ארץ־ישראל, תל־אביב.
אוצרת התערוכה: ענת סרגוסטי | מייסדת ומנהלת עדות מקומית: דנה וולפיילר-ללקין.

  • במסגרת התערוכה ייערכו במוזיאון אירועים נוספים שיעניקו מבט בוחן ומעמיק על העבודות ועל עולם הצילום התיעודי בארץ ובעולם: שיחי גלריה, ימי עיון בהשתתפות צלמים זוכים ועוד. פרטים יפורסמו באתר המוזיאון ובאתר "עדות מקומית"  וכן בדף הפייסבוק של המוזיאון ובאינסטגרם.

פרטים:

מתי: פתיחה -05.12.2023.  נעילה – 03.02.2024

איפה: מוז"א, מוזיאון ארץ־ישראל, תל־אביב. רח' חיים לבנון 2, רמת אביב, תל אביב

מחיר: כרטיס: 52 ש"ח

ילדים עד גיל 18: ללא תשלום | חיילים: 26  ₪ | סטודנטים: 35 ₪ | אזרחים ותיקים: 26 ₪

  • מפונים מיישובי הצפון והדרום מוזמנים לתערוכה, לאירועים סביב התערוכה ובכלל לביקורים במוזיאון – ללא תשלום.
שעות פעילות:
  • שני, רביעי          10:00–16:00
  • שלישי, חמישי     10:00–20:00
  • שישי                 10:00–14:00
  • שבת                 10:00–18:00
  • יום ראשון המוזיאון סגור

טלפון: 03-6415244

אתר : https://www.eretzmuseum.org.il/

פייסבוק: https://www.facebook.com/eretzmuseum/

אינסטגרם: https://www.instagram.com/eretzisraelmuseum/

אטרציות נוספות בתל אביב: אטרקציות בתל אביב

 

 

שיתוף

אולי תתעניינו גם ב...

תפריט נגישות