מפעל הנצחה חי: סיורים ומפגשים ללא תשלום לזכרם של חללי צה"ל

בין יום הזיכרון לשואה ולגבורה ליום הזיכרון לחללי צה"ל, יקיים מיזם 'בשביל הנופלים' סיורים ומפגשים בהובלת נציגי משפחות שכולות, אלופי צה"ל וקצינים בכירים בעבר ובהווה

בשביל הנופלים 2
מיזם 'בשביל הנופלים'. צילום: בשביל הנופלים

לקראת יום הזיכרון 2023 תשפ"ג לחללי מערכות ישראל, מציע מיזם 'בשביל הנופלים' סיורים ומפגשים בשבילי ארץ ישראל ללא תשלום. הרעיון לחבר בין הסיפור המיוחד של הארץ ללוחמים שנפלו למענה, ולכבד את זכרם של מי ששירתו בצבא ואיבדו את חייהם בשירות.

הסיורים והמפגשים פרושים ברחבי הארץ במהלך 'שבוע הגבורה', בין יום הזיכרון לשואה ולגבורה ליום הזיכרון לחללי צה"ל 8/4/23-25/4/23, כולם בחינם. המטרה לאפשר להוקיר כבוד לגיבורים ולבני משפחותיהם, להכיר את סיפור חייהם של הנופלים ע"י מפגש ושיח עם המשפחות השכולות. בנוסף, מספק פלטפורמה לאנשים לחלוק סיפורים, חוויות וזיכרונות של אלה שהלכו לעולמם. ובכך לשמר את המורשת שלהם ולהבטיח שהם לעולם לא יישכחו.

בשביל הנופלים 1
סיורים ומפגשים ללא תשלום. צילום: מיזם בשביל הנופלים

מפעל הנצחה חי

'בשביל הנופלים' הינו מיזם לאומי אשר נוסד ע"י משפחות שכולות, קצינים בכירים ומרכזי סיור במטרה להפגיש את המשתתפים עם סיפורה של הארץ וסיפור גבורתם של לוחמי צה"ל שנפלו למענה. זהו מפעל הנצחה חי, שמחבר את הסיפור של כולנו בארץ הזו.

בשביל הנופלים 4
נוסד ע"י נוסד ע"י משפחות שכולות וקצינים בכירים. צילום: בשביל הנופלים

שבוע הגבורה

הפעילות העיקרית במיזם מתקיימת בשבוע הגבורה: בין יום השואה ליום הזיכרון ומביאה לתנועה לאומית רחבה של משתתפים שמבקשים להתחבר לימים אלו באופן משמעותי. המיזם מייצר מפגש בין מגזרים ואוכלוסיות ע"י שיח ערכי שמבקש לאחד ולקרב ביחוד בימים אלה, דרך הסיפור של כולנו בארץ הזו.

הסיורים מובלים ע"י נציגי משפחות שכולות, אלופי צה"ל וקצינים בכירים בעבר ובהווה, ומורי דרך מובילים ומתקיימים בפריסה ארצית לכלל האוכלוסייה ללא תשלום ובהרשמה מראש.

עוד יתקיימו מפגשים חיים באתרי זיכרון, במצפים ושבילים ברחבי הארץ בהובלת משפחות שכולות וחברים לנשק. בשיח על החיים שהותירו הנופלים. משפחות שמעוניינות יכולות לפתוח מפגש דרך אתר 'בשביל הנופלים'.

רישום לסיורים והזמנה למפגשי זיכרון באתר בשביל הנופלים: https://bishvilhanoflim.org.il/

בשביל הנופלים 5
להוקיר כבוד לגיבורים ולבני משפחותיהם. צילום: בשביל הנופלים

מייצר מפגש וחיבור

האלוף במיל' רוני נומה משמש כיו"ר מיזם 'בשביל הנופלים'. הוא התגייס להוביל את המיזם כחלק מהחשיבות והערך שהוא רואה בחיבור של סיפור הנופלים לסיפורה של הארץ למענה לחמו והקשר המשמעותי עם המשפחות השכולות.

"'בשביל הנופלים' הינו מיזם לאומי שמטרתו להפגיש את הקהל הרחב עם סיפורה של הארץ וסיפור גבורתם של לוחמי צה"ל שנפלו למענה", אומר האלוף במיל' רוני נומה, "זהו מיזם הנצחה חי, שמחבר את הסיפור של כולנו בארץ הזו. המיזם, אשר עשרות אלפי משתתפים מבקשים להתחבר באמצעותו לימים שבין יום השואה ליום הזיכרון באופן משמעותי, מייצר מפגש וחיבור בין מגזרים ואוכלוסיות על ידי שיח ערכי שמבקש לאחד ולקרב בייחוד בימים אלה של זיכרון ותקומה."

בשביל הנופלים 6
סיורים ומפגשים בשבילי ארץ ישראל ללא תשלום. צילום: בשביל הנופלים

סיורים מרכזיים 'בשביל הנופלים'

יום שלישי 18.4.23

סיור הפתיחה השנה יתקיים במוצאי יום השואה בהר הרצל ויעסוק במעבר משואה לתקומה.

רביעי 19.4.23

 • יוביל האלוף רסאן עליאן, מתאם פעולות הממשלה בשטחים. לשעבר מח"ט גולני וקצין חי"ר וצנחנים ראשי, סיור מיוחד מצומת גולני אל 'שביל הבנים הדרוזים' (9:00-11:30)
 • במקביל, במצפה רביבים שבנגב בהובלת אל"מ במיל' ארז לב רן יחד עם האלוף במיל' אודי אדם, בנושא קרבות תש"ח בנגב (10:00-12:30)
 • יתקיים סיור בהר הזיתים עם האלוף במיל' גרשון הכהן, שסבו קבור בהר (16:30-19:00)

חמישי 20.4.23

 • במסגרת ציון יובל למלחמת יום כיפור יתקיים בגולן סיור מיוחד בהובלת האלוף במיל' אורי אור, מח"ט 679 ומחבר הספר 'אלה האחים שלי'. (1130:00-14:00)
 • בנבי סמואל יתקיים סיור מיוחד בו יחזרו האלוף במיל' מיקי אדלשטיין ואחיו של לירון שלמה שרביט ז"ל, אל המקום בו התקיים טקס סיום המסלול שלו. הסיור בסימן שיח אחים שכולים, בשיתוף עמותת "האחים שלנו". (16:00-18:00)
 • באנדרטת אלכסנדרוני שליד לטרון, במקום בו עבר קו הגבול בין 1949-1967, יתקיים לראשונה סיור הצדעה למשמר הגבול, בהובלת היסטוריון החיל ד"ר טל משגב, יחד עם ניצב ישראל יצחק, לשעבר הסמפכ"ל ומפקד מג"ב, שגם לחם ונפצע במלחמת יום כיפור. (10:30-12:30)

שישי 21.4.23

 • יתקיים לראשונה בגבעת התחמושת סיור בשפה האנגלית לעולים חדשים ומבקרים מהתפוצות, עם האלוף במיל' יצחק ג'רי גרשון. (10:00-12:00)
 • במרחב ג'נין, הנמצאת בכותרות לאחרונה יתקיים סיור מיוחד עם ראש אכ"א, האלוף יניב עשור, שישתף בחוויות מהלחימה במבצע "חומת מגן" אז שירת כסמג"ד בגולני. (9:30-12:30)
 • סיור מיוחד בעוטף עזה בעקבות דמותו סיפורו של הדר גולדין, עם אלוף פיקוד דרום לשעבר האלוף במיל' טל רוסו, ובני משפחת גולדין (10:30-13:00)

ראשון 23.4.23

 • האלוף במיל' עוזי דיין יעפיל לפסגת החרמון לסיור מיוחד בעקבות מבצע "קינוח" במלאות 50 שנה למלחמת יום כיפור (11:00-14:00)
 • במלאות 75 שנה למלחמת העצמאות יתקיים סיור בירושלים בעקבות הקרב המכריע בסן סימון, עם המדריך וחוקר תש"ח אביחי ברג לצד האלוף במיל' נועם תיבון (17:00-19:00)

שני 24.4.23, ערב יום הזיכרון

 • סיורים בגולן עם האלוף במיל' יוסי פלד לציון 50 שנה למלחמת יום כיפור (10:30-13:30)
 • בגלבוע על הלחימה בטרור בג'נין ובכלל עם האלוף במיל' רוני נומה (10:00-12:30)
 • רוח המפקד: סיור בעקבות סיפור נפילתו של מח"ט יהודה אל"מ דרור וינברג, שנפל בקרב בציר המתפללים בחברון. את הסיור יוביל מח"ט יהודה הנוכחי אל"מ ישי רוזיליו (10:00-12:00)

 

בין השותפים למיזם 'בשביל הנופלים': צה"ל, משרד החינוך, משרד להתיישבות, המשרד למורשת, ההסתדרות הציונית העולמית, חטיבת החינוך והקהילה בקק"ל, אשכולות, גבעת התחמושת.

 

שיתוף

אולי תתעניינו גם ב...

תפריט נגישות